Tibet

Představovat Tibet asi nikomu z Vás nemusíme. Od roku 1949 je okupován Čínou. V zemi jsou hrubě porušována lidská práva, je devastováno životní prostředí hlavně odlesňováním a těžbou surovin. Vlastní tibetská kultura je na pokraji zániku, Tibeťané jsou dnes ve své rodné zemi díky masivní migraci Číňanů menšinou.

Rok 2008 je rokem olympijských her, které se konají v Pekingu. Čína přislíbila, že se zlepší v dodržování lidských práv. Jaká je ale současná situace? Ve skutečnosti se zlepšilo jen velmi málo, což dokázaly i události v Tibetu na jaře roku 2008.

Dnes se už většina zboží na světových trzích vyrábí v Číně, čímž se bezpochyby stále víc posiluje postavení Číny jako světové velmoci a problematika lidských práv nebývá při sjednávání kontraktů to první, co výrobce zajímá. Ostatně obchodní svět je odjakživa takový, že peníze jsou „až“ na prvním místě. To my bohužel nezměníme, byl by to boj s větrnými mlýny. Můžeme pouze vytrvat a nepřiřadit se k ostatním. V Číně nevyrábíme a nemáme to v úmyslu.

Od léta 2008 pomáháme s výstavbou základní školy pro děti uprostřed nejvyšších hor světa.

Věříme, že můžeme alespoň trochu pomoci. Také věříme, že náš zákazník není lhostejný k utrpení jiných.

Tibet


Mill 8/9