Úvod do materiálu

Úvod do materiálu

Úvod do materiálu.

Nedávno jsme vám slíbili malou kuchařku z naší výrobní kuchyně. Pokusíme se tedy co nejsrozumitelněji vás provést naším pohledem na materiály a výrobní postupy, které používáme, a to co nejjednodušší formou. Těm, kteří jsou v oblasti technických funkčních materiálů odborníky se omlouváme, našim cílem je alespoň trochu pomoci v orientaci, výběru a pochopení souvislostí co nejsrozumitelnějším způsobem.

 

Prvotní u outdoorového svrchního oblečení je zajisté ochrana proti dešti a zároveň možnost odvětrání potu, který při pohybu vzniká. Pro tyhle účely se používají materiály nepromokavé - prodyšné materiály, které můžeme rozdělit do dvou skupin.

 

Nejčastěji se setkáte s tzv. zátěry (coating, coating membrane). Zátěr vznikne tak, že na vnitřní stranu látky nanesete vrstvu, která má potřebné vlastnosti. Ve zjednodušené podobě si představte plechovku, ze které zátěrovou hmotu nalejete na látku a stěrkou ji vetřete do její struktury. Je to nejlevnější a nejjednodušší způsob, který má ale mnoho nevýhod. Materiál zátěru proniká do látky samotné, která se tím stává méně ohebná. Zároveň vyplní mezery v tkanině a celek je poté náchylný na popraskání a vydrolení při pohybu. Technologie zátěrů neumožňuje vytvořit jednotnou ochrannou vrstvu, ta je někde tenčí, někde silnější. Také parametry nepromokavosti a prodyšnosti nejsou moc vysoké, podaří-li se u zátěrů vytvořit slušnou nepromokavost, vždy na úkor prodyšnosti a opačně.

Dalším způsoben jsou laminované membrány (laminated membrane), např. námi používaný Gelanots. Opět pro zjednodušení si představte základní látku, kterou dále budu nazývat „greige“ (termín, který se v textilní branži používá). Ta je utkána samostatně. Další vrstvou je membrána, která se vyrábí odděleně na výrobní lince. Můžete si ji představit jako pružnou tenkou fólii. Takhle vyrobená membrána má zaručené vlastnosti po celé ploše, je pružná a trvanlivá. V dalším výrobním kroku se membrána spoji s greige tenkou vrstvou lepidla, opět pružného a trvanlivého. Vzniká tak vícevrstvý sendvič, který je ohebný, pružný a velmi trvanlivý. Když to opět velmi zjednoduším, tak si představte, že z gumového lepidla vyrobím folii, kterou potom spojím s greige, na rozdíl od zátěru, kdy lepidlo do greige naleji. Dokážete si jistě představit, že první laminovaná  varianta bude mít mnohem lepší vlastnosti. Bohužel je ale technologie laminovaných membrán velmi náročná a drahá, a tak ji dokáže vyrobit jen pár továren na světě.

Na většinu svrchních outdoorových materiálů se poté ještě nanáší zvenku vodoodpudivá vrstva, která zvyšuje povrchové napětí na látce a díky ní se kapky vody rychleji sráží do kuliček. Znáte ji jako DWR, teflon atd. V poslední době je zakázané používat ochrannou vrstvu, která obsahuje PTFE, který je neodbouratelný ze životního prostředí. Můžeme vás ujistit, že námi používaný Gelanots je  PTFE „free“.

Rád bych se zmínil i o hodnotách nepromokavosti – prodyšnosti. Jsou většinou uváděny ve výšce vodního sloupce na metr čtvereční  - a gramů vody, která projde metrem čtverečním za 24 hodin. Občas se v obchodě setkáme s tvrzením, že se v bundě zákazník nebude potápět. Údaje však slouží zejména jako porovnání s konkurenčním výrobkem. Nejednou jsme však narazili na nepravdivě uvedené parametry materiálu, takže nejlepší je vybírat od těch výrobců, u kterých máte jistotu, že si nevymýšlí. Například výroba laminovaných membrán je tak složitou a prestižní záležitostí, že se ze zavedenou značkou membrány  výrobce oblečení rád pochlubí. My jsme za dlouhou dobu naší existence narazili na řadu výrobců funkčních materiálů, zejména čínské provenience, kteří uvádějí mnohdy  i dvakrát či třikrát nadhodnocené oba parametry.

Jako poslední zmíním materiál samotné nosné látky, tedy greige. Zde se můžete setkat s polyesterem nebo z polyamidem. Polyester (PES) je levnější, dobře se ve výrobě barví a je méně odolný. Pokud chcete oblečení nejen na městské nošení, vybírejte hlavně to, jenž má jako greige použitý polyamid (PAD), který znáte pod častěji používaným označením Nylon. Membránový materiál s greige z Nylonu má obrovskou trvanlivost. Všechno naše oblečení z Gelanotsu je vyrobeno z Nylonu, navíc má ve struktuře i jemnou mřížku tkaní rip-stop, zabraňující snadnému roztržení.

Prozatím snad vše, mějte se fajn a pokud by jste měli nějaké dotazy, směle se na nás obraťte. Příště vás seznámíme s membránami samotnými.

Za MILL

Pavel Mlýnek



Zpět na výpis novinek

MenuX